Dodano

Przemówienie Rektora WSA

Szanowni Państwo, moje przemówienie jako Rektora Wyższej Szkoły Artystycznej na nowy rok akademicki 2021/2022 to impresja o tym jak ważne są w życiu pasja, siła tworzenia, instynkt sztuki, realizacja marzeń oraz umiejętność doceniania. To także refleksja nad kondyncją codzienności, w której żyjemy. To zaduma i refleksja nad tym dlaczego tak trudno nam współcześnie potrafić – właśnie docenić – sztukę, potrzebę twórczości, relacje, drugiego człowieka, siebie samego, różnorodność kulturową, kogoś kto jest Inny niż my.

To impresja na temat tego jak często metaforycznie milczymy trzymając swoje myśli na uwięzi własnej pamięci, w złudnym poczuciu niewysłowienia, w milczeniu dedykowanym brakiem zrozumienia, w mnogości znaków nie do odczytania, sensu nie do uchwycenia, radości nie do wyrażenia, wzruszenia wynikającego z braku pełnych treści wspomnień. Co po raz kolejny odsyła nas do refleksji nad istotą doceniania tego co tu i teraz, z szacunkiem do przeszłości, sprawczości i relacyjności w działaniu a także uszanowania siebie nawzajem.

W znakomity sposób ujął to Denis Dutton, wybitny profesor filozofii sztuki, jeden
z najbardziej wpływowych nauczycieli akademickich na świecie, autor książki “Instynkt sztuki. Piękno, Zachwyt i ewolucja człowieka”, który zakończył tę książkę wspaniałą refleksją, o tym iż “pochłonięci przez krzykliwe media i błyszczące gadżety naszej codzienności zapominamy, że pozostajemy w ścisłym związku z prehistorycznymi kobietami
i mężczyznami, którzy jako pierwsi odnaleźli piękno w świecie. Ich krew płynie w naszych żyłach. Ich instynkt sztuki jest naszym instynktem”
.

Doceniajmy w sobie ten instynkt sztuki bo to niezwykły dar humanizmu. Dlatego drodzy Studenci wyrażajcie siebie, niech towarzyszy Wam nieustająca pasja życia, miłość do sztuki i radość z tworzenia oraz nadzieja i duma z kreowania rzeczywistości. Na koniec tych impresji moja gorąca prośba do nas wszystkich, zarówno kadry dydaktycznej, współpracowników, całej administracji, jak i do każdego studenta z osobna  – nie bójcie się wyrażać siebie. Nie bójmy się tego aby spróbować zbudować naszą wspólną przestrzeń opartą na przyjaźni, na zrozumieniu i poszanowaniu Innego i nie bójmy się razem tego aby DOCENIAĆ bo w tym słowie jest wiele treści, emocji i szacunku…

Moja wypowiedź to także krótka historia o tym, jak chcemy się rozwijać, to zwrócenie uwagi na sukcesy naszych wykładowców, wystawy zagraniczne i wystawy krajowe. To także podziękowania dla całej kadry dydaktycznej, która tak bardzo się stara, rozwija, tworzy na najwyższym międzynarodowym poziomie, to podziękowanie za pracę dla każdego pracownika administracji naszej Uczelni. To zauważenie faktu, że już w trakcie studiów od pierwszego roku studenci doskonalą się w procesie dydaktycznym w najlepszych instytucjach kultury w Polsce i na świecie, takich jak: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, wystawa na Krecie, 58 Biennale w Wenecji, Opera w Dreźnie, to projekty realizowane we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.  To także niedawno organizowane przez nas prestiżowe konkursy, takie jak Konkurs Elproma i Konkurs na Najlepszą Teczkę WSA, gdzie główne nagrody mają wysoką wartość finansową. To także stypendia Rektora, z których korzystają studenci, to również nawiązanie współpracy z zakresu promocji kultury i sztuki pomiędzy Kokosalis Emmanouel w Grecji a Wyższą Szkołą Artystyczną, w ramach którego władze miasta zobowiązują się do udostępnienia przestrzeni wystawowych oraz amfiteatru, tak aby WSA mogła zaprezenować się po raz kolejny na arenie międzynarodowej.

Ten nowy rok akademicki to także proces transformacji naszej Uczelni.

Kiedy kilka lat temu rozpoczęła się moja przyjaźń z Uczelnią, dokonaliśmy z właścielami Agatą
i Robertem Manowskimi planu realizacji celów i ustaliliśmy, że obecny Prezydent WSA Robert  Manowski uzyska stopień naukowy doktora habilitowanego a ja obejmę na ten czas stanowisko Rektora i ponownie dokonamy wymiany, abym ja mogła dokończyć mój proces habilitacyjny. Robert Manowski otrzymał niedawno oficjalny dokument potwierdzający uzyskanie tego stopnia naukowego, co w naszej społeczności akademickiej niezwykle doceniamy. Dlatego zgodnie z ustaleniami nie będę kontynuować kolejnej kadencji na tym stanowisku i rozpoczniemy proces zmiany, w którym ja podejmę nowe wyzwania w WSA, a stanowisko Rektora przekażę niebawem ponownie doktorowi  habilitowanemu Robertowi Manowskiemu, o czym z radością i satysfakcją Państwa informujemy.

Kolejny etap transformacji to rozpoczęcie procesu utworzenia nowego kierunku studiów, tworzenie nowych programów studiów podyplomowych oraz poszerzenie w możliwie najszybszym czasie bazy lokalowej, w ramach naszej współpracy z Panem Burmistrzem Dzielnicy Praga Południe Tomaszem Kucharskim, o piękne i nowoczesne pracownie, a także utworzenie przez WSA Muzeum Kostiumu, które mają być zlokalizowane na ulicy Lubelskiej 30/32 w prestiżowym koncepcie artystycznym. To wszystko przed nami i będziemy się starali jak najlepiej dla całej naszej społeczności akademickiej realizować strategię WSA i spełniać wspólne marzenie o nowoczesnej, przyjaznej Uczelni ponad podziałami, gdzie wszyscy razem tworzymy społeczność pełną zrozumienia i wzajemnego docenienia. Zatem instynkt sztuki i DOCENIANIE to motto mojego dzisiejszego wystąpienia. Niech towarzyszą nam wszystkim każdego pełnego treści dnia w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie w roku akademickim 2021/2022.

Aktualności