Dodano

WSA w Londynie

W 2013 roku wybrani studenci WSA, słuchacze NSP oraz przedstawiciele WSA mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym projekcie organizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci będącego częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej Uczenie się przez całe życie. W ramach projektu uczestnicy wyjechali do Londynu, odwiedzili największe Uczelnie i Uniwersytety artystyczne. Mieli okazję skonfrontować i porównać proces kształcenia w Polsce i Wielkiej Brytanii. Celem wyjazdu było szkolenie oraz zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego. Studenci wraz z opiekunami zobaczyli m.in.Central Saint Martins College of Art and Design, Goldsmiths University of London, Shepperton Studios – jeden z największych kompleksów filmowo- telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, a także wytwórnię filmową i telewizyjną Hampshire Street Studio.


Podczas pobytu w Londynie skupiliśmy się na porównaniu procesu kształcenia, głównie w szkołach zajmujących się charakteryzacją i makijażem. To, co zobaczyliśmy wielokrotnie nas zaskakiwało ale przede wszystkim dało konkretną i rzetelną wiedzę na temat edukacji w tym zakresie. Na wstępie należy zaznaczyć fakt, iż nasza Wyższa Szkoła Artystyczna nie ma się czego wstydzić na arenie międzynarodowej, program nauczania niczym nie odbiega od zachodnich standardów i jest realizowany w bardzo podobny sposób. Sprzęt, materiały oraz kosmetyki, z których korzystają nasi studenci są takie same, te same firmy kosmetyczne znajdziecie w naszych szafach i w szafach naszych kolegów z Wielkiej Brytanii (BenNye, Mehron, Loreal). Zaplecze, wielkość pracowni i komfort pracy studentów zależał od miejsca, w którym byliśmy. W Brushstroke at Shepperton and Pinewood Studios- szkole mieszczącej się w Sheppertone, ok. 30 km od Londynu, na terenie jednych z największych kompleksów filmowo- telewizyjnych w Wielkiej Brytanii sale charakteryzacji były dość obszerne i przestronne, niczym szczególnym jednak się nie wyróżniały, a lata świetności dawno miały już za sobą. Wyposażenie pracowni było podstawowe, regulowane fotele, lustra z lampami, czyli absolutne minimum potrzebne do pracy.

Z kolei inna szkoła, którą odwiedziliśmy mieszcząca się przy Hampshire Street Studio była malutką, kameralną szkółką mogącą naraz pomieścić nie więcej niż 10 osób przy pracy. Znowu niczym nas nie zaskoczyła pod względem wyposażenia i zaplecza. Trafiliśmy tam na zajęcia z postarzania latexem- takim samym, który stoi w naszej pracowni. Te same metody i te same wskazówki co u nas były udzielane studentom. Nic odkrywczego wykładowcy nie mówili, sekretów nie zdradzali.

Co ważne: w każdej z tych szkół prowadzone były tylko i wyłącznie zajęcia praktyczne dotyczące makijażu, stylizacji włosów lub efektów specjalnych. Absolwenci otrzymują jedynie certyfikaty i dyplomy ukończenia kursu, nie uzyskują, tak jak w WSA wykształcenia wyższego, nie mają przedmiotów akademickich, takich jak historia sztuki, historia filmu, kostiumografia, projektowanie, rzeźba, malarstwo czy rysunek. Mało tego, w całym Londynie (w Polsce też) nie udało nam się znaleźć Uczelni, która prowadziłaby nauczanie charakteryzacji na poziomie licencjackim! Kursy trwają tam 3  lub 2 lata, są też kursy miesięczne, tygodniowe lub dniowe.

To, co przyprawia o zawrót głowy to ceny, które absolutnie nie są adekwatne do oferty. W Londynie cena 3- letniego kursu samego makijażu i fryzur Fashion, po którym student otrzymuje jedynie dyplom i certyfikat kosztuje ok. 170 000 tys. zł! Dla porównania 3,5 letni tok nauczania w WSA, gdzie student otrzymuje dyplom licencjacki kosztuje ok 33 000 zł. Dodatkowo w koszty należy dorzucić ceny wynajmu mieszkania, które w centrum Londynu wahają się w granicach 70 000 tys. zł rocznie/ na obrzeżach Londynu ceny mogą być nawet o połowę niższe: ok. 40 000 tys. zł za rok, plus koszty utrzymania, wyżywienia itd.

Podsumowując, studiowanie na Wyspach jest niezwykle kosztowną inwestycją. To, co warto powtarzać naszym studentom, to fakt iż nie powinni mieć oni żadnych kompleksów, w niczym nie ustępujecie swoim zachodnim kolegom, wręcz przeciwnie – bardzo często są lepiej, bardziej przestronnie przygotowani do pracy w zawodzie, posiadają warsztat, umiejętności plastyczne oraz wiedzę merytoryczną z zakresu historii sztuki, filmu i kostiumografii. Nic tylko po skończonych studiach bez kompleksów wyjeżdżać za granicę, rozwijać się zawodowo i zdobywać najwyższe szczyty! Tego Wam – naszym studentom z całego serca życzymy!


Brushstroke at Shepperton and Pinewood Studios

Brushstroke jest szkołą makijażu prowadzącą kursy i szkolenia makijażowe. Siedziba szkoły mieści się w Sheppertone, ok. 30 km od Londynu, na terenie Shepperton and Pinewood Studios jednych z największych kompleksów filmowo- telewizyjnych w Wielkiej Brytanii.

Brushstroke jest nadzorowane przez the Qualifications and Curriculum Authority (QCA), dzięki czemu studenci otrzymują dyplom i certyfikat z makijażu (BTEC Level 3) lub przedłużony dyplom BTEC Extended lub ITEC Level 3: dyplom z zakresu Makijażu Fashion, Makijażu Teatralnego lub Makijażu Telewizyjnego.

Szkoła prowadzi liczne kursy m.in.:

 1. Dwuletni kurs makijażu filmowego i stylizacji fryzur (BTCE)
  Cena kursu: 24 000 tys. funtów (ok.132 000 tys. zł)
 2. Trzyletni kurs makijażu filmowego i stylizacji fryzur (BTCE)
  Cena kursu: 31 000 tys. funtów (ok. 170 000 tys. zł)
 3. Dziewięcio-miesięczny kurs makijażu i stylizacji włosów  (ITEC)
  Cena kursu: 13 500 tys. funtów (ok. 74 000 tys. zł)
 4. Cztero-miesięczny kurs makijażu telewizyjnego i stylizacji włosów
  Cena kursu: 7 500 tys. funtów (ok. 41 000 tys. zł)
 5. Trzy-miesięczny kurs makijażu Fashion i stylizacji włosów
  Cena kursu: 7 000 tys. funtów (ok. 38 000 tys. zł)
 6. Pięcio-miesięczny kurs makijażu Fashion i stylizacji włosów
  Cena kursu: 9 000 tys. funtów (ok. 50 000 tys. zł)
 7. Tygodniowe i dniowe kursy makijażowe i kursy stylizacji włosów
  Cena kursu: w zależności od ilości zajęć.

W ramach powyższych kursów odbywają się jedynie zajęcia praktyczne z makijażu i stylizacji włosów, nie są prowadzone zajęcia akademickie. W cenie kursów studenci mają do dyspozycji kosmetyki, sprzęt fryzjerski, sale charakteryzacji i studio fotograficzne. Studenci pracują na kosmetykach firmy BenNye, Mehron, Dior.

Wynajem mieszkania student opłaca we własnym zakresie. Koszty za pokój w okolicy Middlesex waha się w granicach 100-110 funtów na tydzień (ok. 600 zł).

Szczegóły


The London School of Media Make Up

The London School of Media Make Up jest maleńką szkołą charakteryzacji znajdującą się tuż przy Hampshire Street Studio- znanej w Londynie wytwórni filmowej i telewizyjnej, założonej w 1998 roku przez kostiumografa Johna Bright‘a zdobywcę Oscara za kostiumy do filmu A Room with a View, z jej usług korzystają m.in BBC, ITV, Channel 4, Sky i Channel5.

Szkoła prowadzi kształcenie z zakresu makijaży, stylizacji fryzur oraz efektów specjalnych, organizuje kursy i szkolenia, po których słuchacz otrzymuje certyfikat/ dyplom ukończenia kursu. Kursy trwają od 3 miesięcy nawet do tygodnia, można wykupić konkretne moduły godzinne lub weekendowe. Szkoła nie prowadzi kształcenia ani w zakresie licencjackim, ani magisterskim. W ramach kursów odbywają się jedynie zajęcia praktyczne z makijażu i stylizacji włosów, nie są prowadzone zajęcia akademickie. W cenie kursów studenci mają do dyspozycji kosmetyki, sprzęt fryzjerski, małą salkę charakteryzacji, mogącą jednorazowo pomieścić ok. 10 osób przy pracy. Studenci pracują na takich samych kosmetykach jak w polskich szkołach tj. BenNye, Mehron, Dior, Loreal, Make Up Forever, Mac.

Kursy prowadzone przez szkołę:

1.    3- miesięczne kursy w cenie 9 000 tys. funtów (ok. 50 000 tys. zł) z zakresu:

 • Makijaż korekcyjny/ korygujący
 • Makijaż fantazyjny
 • Makijaż Fashion
 • Airbrush/ Bodypainting
 • Makijaż TV
 • Efekty specjalne
 • Wklejki
 • Stylizacja włosów

2. Tygodniowe kursy w cenie 900 funtów (ok. 5 tys. zł)

 

Szczegóły


Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie

WSA prowadzi nauczanie z zakresu charakteryzacji teatralno- filmowej. Dokonując wyboru  student może podjąć kształcenie w Wyższej Szkole Artystycznej otrzymując dyplom licencjacki po 3,5 latach, Niepublicznym Studium Plastycznym otrzymując dyplom technika plastyka po 2 latach nauki, albo w obu szkołach jednocześnie (system ION)- otrzymując oba dyplomy.

Studia prowadzone są w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym.

Struktura kształcenia WSA:

Wyższa Szkoła Artystyczna prowadzi kształcenie na studiach I stopnia (3,5 roku) na Kierunku Malarstwo, ze specjalnościami:

 • Malarstwo w  scenografii (specjalność związana z charakteryzacją)
 • Kostium i rekwizyt sceniczny (specjalność związana z kostiumografią)
 • Obraz multimedialny (specjalność związana z video-grafiką)

W programie kształcenia znajduje się m.in.: malarstwo w technikach  scenograficznych, charakteryzacja, projektowanie grafiki  multimedialnej, projektowanie kostiumu, malarstwo, rysunek, historia sztuki, historia filmu,  język angielski, filozofia, media elektroniczne, działania sceniczne,  psychofizjologia widzenia, prawo autorskie, podstawy fotografii,  liternictwo, reżyseria barwy i przestrzeni, rzeźba, typografia, kostiumografia i scenografia, animacja i montaż, grafika 3D.

Studiując 3,5 roku w Wyższej Szkole Artystycznej student zdobywa wiedzę i  plastyczne umiejętności niezbędne  do wykonywania zawodu charakteryzatora, kostiumografa oraz grafika telewizyjno – filmowego . Po ukończeniu Uczelni otrzymuje dyplom licencjata.

Struktura kształcenia NSP:

Niepubliczne Studium Plastyczne (dawne Aktywne Studium Plastyczne Technik Teatralno – Filmowych) prowadzi kształcenie zawodowe (2 lata) na kierunkach:

 • Charakteryzacja Teatralno-Filmowa. Absolwenci otrzymują dyplom studium z tytułem plastyka technik  scenograficznych, specjalizacja: charakteryzacja teatralno-filmowa.
 • Video Grafika – Sztuka Nowych Mediów. Absolwenci otrzymują dyplom studium z tytułem plastyka technik  video – graficznych, specjalizacja: grafika multimedialna.
 • Kostium Teatralno-Filmowy. Absolwenci otrzymują dyplom studium z tytułem plastyka technik scenograficznych, specjalizacja: kostiumografia teatralno-filmowa.

W programie kształcenia znajdują się m.in.: charakteryzacja, grafika multimedialna, historia sztuki, teatru, filmu, ubioru oraz animacja i montaż, grafika 3D. Odbywają się także warsztatowe zajęcia z rysunku,  malarstwa, fotografii, typografii. kompozycji i projektowania, projektowania kostiumu i scenografii.

W Niepublicznym Studium Plastycznym student w 2 lata zdobędzie praktyczny zawód i uzyska  dyplom zawodowy.

Koszty kształcenia w Wyższej Szkole Artystycznej (3,5 roczny tok nauczania w trybie stacjonarnym): 9 720 zł

Koszty kształcenia w WSA wariant Indywidualnej Oferty Nauki (IOS): 8 556 zł

Koszty kształcenia w Niepublicznym Studium Plastycznym (roczny tok nauczania w trybie stacjonarnym): 6 480zł

Aktualności