Dodano

Podsumowanie roku akademickiego 2017/2018

wyzszaszkolaartystyczna, kostium, charakteryzacja, pokaz, epoka, wizaz, makijaz

Za nami kolejny rok akademicki.
Każdy Student WSA dąży do perfekcji w swoim fachu, żeby to osiągnąć musi zdobyć wiedzę teoretyczną i posiąść umiejętności praktyczne. Dlatego też Uczelnia z sukcesami współpracuje z czołowymi instytucjami kultury oraz uczestniczy w największych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i na Świecie prezentując, pełne twórczej wyobraźni prace studentów.

 Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej, co motywuje i napędza nas do dalszego działania.
Nasze starania doceniają zarówno najważniejsze instytucje w Polsce, jak i dopiero wschodzące mniejsze organizacje – dziękujemy za uznanie dla naszych dokonań, a przede wszystkim za zaufanie, którym każdorazowo jesteśmy przez Was obdarzani.

A oto dokładniejsza relacja z działań, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć przez cały miniony rok akademicki.


1. Akcje artystyczne:

  • Targi Beauty Forum. Pokaz “Kobiety Świata” na Makeup Day Poland. Warszawa, 03.2018 r.
    Podczas Targów odbył się pokaz kostiumów autorstwa naszych Studentów II roku, mający charakter niebanalnego show z imponującą choreografią Moniki Krystyny Filipowskiej-studentki III roku WSA. Pokaz w swej artystycznej konwencji był kolorową inspiracją wzorów zarówno ze świata egzotyki, folkloru jak i orientu. Uczestniczyliśmy również w strefy szkół. Na stoisku Wyższej Szkoły Artystycznej można było podziwiać sztukę ART MAKE-UP’u.
  • Bal Debiutantek-WSA na Politechnice Warszawskiej z pokazem “Sacrum 
i Profanum”. Warszawa, 04.2018 r.
    Jubileuszowy Bal Debiutantek w którym WSA bierze coroczny udział odbył się w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej i wieńczył V edycję programu „Debiutantki” oraz nawiązywał do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie artystycznym przedstawiliśmy widowisko kostiumowe zatytułowane “Sacrum i Profanum – Królowe, anioły i demony” W rolę modelek wcieliły się Debiutantki VI edycji oraz tancerki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
  • Noc Muzeów. Warszawa, 05.2018 r. Coroczna współpraca z Pałacem Króla Jana III w Wilanowie i Akademią Wilanowską, przy wyjątkowym święcie kultury, sztuki i nauki. W tym roku tematem były lata 20-te i pokaz WSA “Czar i wdzięk Niepodległej”. 
Projekt powstał we współpracy Wyższej Szkoły Artystycznej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki, którego twórczynią jest pani Agnieszka Dagmara Michalczyk.
  • Wystawa kostiumów inspirowanych modą lat 20-tych w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Warszawa, 05.2018 r. 
Najpiękniejsze kostiumy epoki dwudziestolecia wykonane przez studentki I roku Wyższej Szkoły Artystycznej stanowiły, przez dwa miesiące ekspozycję pałacową, dostępną dla zwiedzających gości.
  • Święto Saskiej Kępy. Warszawa, 05.2018 r. 26 maja na Saskiej Kępie było można poczuć się jak w międzywojennej Warszawie! Kostiumy inspirowane latami 20-tymi naszych Studentek wzięły udział w głównej pardzie jak i w sesji zdjęciowej wykonanej przez Piotra Krzywickiego – od 2003 roku nieprzerwanie do dziś jednego z wiodących fotografów biznesowych polskiej edycji Newsweeka.
  • WSA sponsorem nagrody Art&Hair Kreator. Targi fryzjerskie, Poznań, 03.2018 r.  Wyższa Szkoła Artystyczna została partnerem konkursu Kreator 2018 
w konkurecji Art&Hair i ufundowała dla zwycięzcy konkursu voucher na studia w WSA lub prowadzone we współpracy z nią Niepubliczne Studium Plastyczne na rok akademicki/szkolny 2018/2019. Dodatkowo podczas trwania targów Studentki Uczelni zaprezentowały swoje kostiumy będące w swej artystycznej konwencji inspiracją tematu wielokulturowości w pokazie łączącym kreacje z nowoczesnym fryzjerstwem stylistów Selective Professional Polska.
  • Współpraca z Uniwersytetem Zayed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Warszawa, 01.2018 r. W ramach współpracy naszej Uczelni z Uniwersytetem Zayed ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zainicjowanej przez Fundację księżnej Iriny zu Sayn-Wittgenstein, został zrealizowany program warsztatów artystycznych. Studentki z Kolegium Sztuki i Nauki z Uniwersytetu Zayed uczestniczyły 
w zajęciach naszych pracowni artystycznych, realizując projekty w zakresie charakteryzacji teatralnej, scenografii i sztuki nowych mediów. W ramach uznania na ręce Rektora dr Roberta Manowskiego został przekazany Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie medal Uniwersytetu Zayed 
z wizerunkiem władcy emiratu sułtana Sheikh Zajid ibn Sultan Al Nahajjan.
  • WSA na Makeup Business. Warszawa, 10.2017 r. Studenci Wyższej Szkoły Artystycznej mieli okazję uczestniczyć w pierwszej 
w Polsce konferencji Makeup Business organizowanej przez Portal MUA.pl. Konferencja była innowacyjnym wydarzeniem – spotkaniem setek osób o wspólnych zainteresowaniach, o podobnej pasji , osób szukających nowego celu, lub udoskonalających obecne działania po to, aby zacząć zarabiać pieniądze w prężnie rozwijającej się branży. Makeup Business to nowy trend, nowy rozdział w branży Beauty. To było historyczne wydarzenie, który tworzyło ponad 400 osób.
  • Teatr Polski. Udział podczas Festiwalu Mozartowskiego. Warszawa, 07.2017 r.  WSA wzieła udział w koncercie kończącym 27. edycję Festiwalu Mozartowskiego, który odbył się w Teatrze Polskim. Podczas wydarzenia wprowadziliśmy gości w klimat epoki wiedeńskiego klasyka. Na potrzeby produkcji przygotowaliśmy łącznie 12 kostiumów wykonanych przez Studentki WSA.

    2. Praktyki zawodowe:

  • Współpraca z Teatrami


    Opera Narodowa. Warszawa, 09.2017/2018r.
    Straszny Dwór”, 2018 r. Opera w czterech aktach. Libretto: Jan Chęciński
    Poskromienie Złośnicy”, 2018 r. Balet w dwóch aktach. Libretto: John Cranko wg Williama Shakespeare’a.  
“Choponiana/Bolero/Chroma”, 2017 r. Wieczór baletowy w trzech częściach
.
    Dziadek do orzechów“, 2017 r. Balet-feeria w dwóch aktach. Libretto: Marius Petipa wg opowieści E.T.A. Hoffmanna
    Czarodziejski Flet“, 2017 r. Opera w dwóch aktach. Libretto: Emanuel Schikaneder
    Eros i Psyche“, 2017 r. Opera w pięciu obrazach z epilogiem. Libretto: Jerzy Żuławski
    Teatr Syrena. 
Warszawa, 10.2017r.
    Podjęliśmy współpracę z Teatrem Syrena, gdzie nasi studenci dzielnie pracowali podczas premiery spektaklu “Alicja w Krainie Czarów” oraz warsztatów charakteryzatorskich podczas 6. edycji jesiennych warsztatów teatralnych dla dzieci. Studentki WSA prowadzące Anna Jurkowska, Karolina Olczyk opowiadały o pracy charakteryzatora, pokazywały akcesoria niezbędne podczas pracy, jak kufer czy lustro charakteryzatorskie. Dzieci miały okazję poznać tajniki kamuflażu oraz dowiedzieć się, w jaki sposób i przy użyciu jakich materiałów powstają sceniczne blizny czy siniaki.
    Opera Kameralna. Współpraca charakteryzatorska. Warszawa, 09.2017 r.
    Podczas światowej prapremiery opery “Tango” Michała Dobrzyńskiego opartej na dramacie Sławomira Mrożka w Warszawskiej Operze Kameralnej w przygotowaniach od strony charakteryzatorskiej uczestniczyła Wyższa Szkoła Artystyczna, wykładowca Joanna Minkiewicz oraz praktykantki realizujące obowiązkowe praktyki zawodowe.
  • Współpraca przy filmach pełnometrażowych oraz programach telewizyjnych.
    Dla Studentów realizujących praktyki była to dobra okazja do poznania kultury sposobu pracy w danej organizacji oraz możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów.
    Angel.A – polski cyberpunkowy projekt. Warszawa, 10.2017r.
    Produkcja w klimacie Blade Runnera w której w pomoc charakteryzatorską zaangażowała się nasza studentka Anna Jurkowska.
    “W kawałkach” – film fabularny/projekt 30 minut. Warszawa, 03.2018r.
    Studentka III roku jako asystent głównego charakteryzatora sprawdzała swoje umiejętności z efektów specjalnych, które nabyła na zajęciach w pracowni charakteryzacji.
    Program Saturday Night Live Polska – polska edycja amerykańskiego programu na licencji NBC Universal. Warszawa, 10.2017/2018r.
    Pion charakteryzacji, mentor w postaci Agnieszki Jońcy wspierał studentów swoją wiedzą i doświadczeniem, uczył, stymulował kreatywność i przedsiębiorczość, motywował, rozbudzał zaangażowanie oraz doradzał.
    Drunk History – Pół litra historii, to polska wersja popularnego w Stanach Zjednoczonych programu komediowego. 
Warszawa, 01.2018r. 
  • Współpraca przy eventach


    Twójratownik.pl.
    W proces produkcji filmu Twójratownik.pl – szkolenie i zabezpieczenia medyczne zaangażowane były Studentki WSA Magdalena Bukowska i Anna Jurkowska, które wykonały spektakularne efekty specjalne typu rany, zadrapania.
    Agencja Boom.
    Studenci mieli okazję odbyć praktyki podczas festiwalu dla Warszawskiego Metra, gdzie wykazali się umiejętnością wykonywania tatuaży oraz makijaży w stylu pirackim. Pokazy były jednym z wielu atrakcji artystycznych tego festiwalu. Organizatorem była agencja BOOM Bardzo Oryginalna Oferta Marketingowa Sp. z o.o.
    NEY Gallery & Prints.
    Wsa podjeła współpracę z galerią Ney Gallery&Print podczas wystawy eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji szefa muzycznego Trójka – Program 3 Polskiego Radia Piotra Metza, niereformowalnego fana i kolekcjonera wszystkiego, co dotyczy epoki “Lucy in the Sky with Diamonds”. Podczas wernisażu ukazały się prawdziwe postacie samych Beatlesów ubranych w paradne stroje tytułowej orkiestry sierżanta Pieprza. Studentki Karolina Olczyk, Aleksandra Bryzek, Olivia Nowicka, Daria Herbut, Klaudia Kot przygotowały kostiumy nadając im szalony klimat lat 60-tych.
    Grupa RMF FM.
    Corocznie realizujemy praktyki dla Halloween Party RMF FM. Najstraszniejsze makijaże ociekających krwią lub Beauty halloween okazały się dla Studentek świetną zabawą i doskonaleniem umiejętności. Studentki: Olivia Nowicka, Katarzyna Marzena Zdunek, Monika Krystyna Filipowska, Małgorzata Skarbek, Anna Buczyńska.
    Wystawa ” W poszukiwaniu piękna”- zbior fotografii wykonanych przez uczniów Fotospokojna – Zespół Szkół Fototechnicznych. Stylizacje przy większości sesji zapewnili studenci Wyższej Szkoły Artystycznej. Prace powstawały w ramach warsztatów fotograficznych prowadzonych przez nauczyciela technik fotograficznych – Annę E. Przybysz, we współpracy z uczestniczkami kilku edycji projektu edukacyjnego Debiutantki prowadzonego przez Agnieszka D. Michalczyk.
    Wystawia fotografii wielkoformatowej “I Love Wilanów” podczas obchodów Dni Wilanowa.
    Na wystawie zaprezentowano zdjęcie sukni barokowej autorstwa studentki I roku Katarzyny Pająk.
    Warsztaty Halloweenowe w ramach praktyk zawodowych z efektów specjalnych prowadzone przez Studentki Monikę Zawadzką, Darię Herbut oraz Korę Nowakowska. A wszystko dla międzynarodowej grupy uczniów należącej do klubu Rotaract Warszawa Victory.
  • Współpraca przy sesjach zdjęciowych
    z agencją reklamową IQ Marketing oraz agencją promocyjno-filmową HG Film.
    Wspierając projekty społeczne zaangażowaliśmy się:
    > w realizację wyjątkowej, charytatywnej sesji zdjęciowej w ramach świątecznych warsztatów kreatywnych.
    > w realizację charytatywnego pokazu mody “Gala Gwiazd na Gwiazdkę”, która była wyjątkowym spotkaniem gwiazd, mediów i ludzi biznesu, ale także okazją do zaprezentowania kolekcji Anny Cichosz – Fashion Designer oraz Doroty Goldpoint. Nasza Studentka Monika Krystyna Filipowska dzielnie reprezentowała WSA i zajmowała się pionem charakteryzacji dbając o wygląd popularnych aktorek m.in. Małgorzaty Potockiej, Teresy Lipowskiej, Joanny Kurowskiej i Elizy Gwiazdy.
    > w realizację charytatywnego pokazu mody “Zima mroźna nam nie groźna”. Była to mikołajkowa impreza charytatywna na rzecz potrzebujących dzieci. W rolę modelek i modeli wcieliły się gwiazdy ekranu, polityki i dziennikarstwa. A nasze studentki Weronika Krawczak, Julia Trojak dzielnie zajmowały się pionem charakteryzacji przygotowując gwiazdy i dzieci do pokazu.
    z Miss AWF.  Wyższa Szkoła Artystyczna od lat wspiera Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie pomagając podczas Gali Miss AWF. Nasi studenci także w tym roku odpowiedzialny byli za wykonanie charakteryzacji i fryzur wszystkim uczestniczkom konkursu.
  • Współpraca graficzna z agencją reklamową Clos Brothers w dziale graficznym, pod opieką Dyrektora Artystycznego agencji, jako asystent/pomoc.  Praca Studenta głównie polegała na przygotowywaniu materiałów graficznych do publikacji digital, montaże, cięcie, projekty.

3. Warsztaty w ramach upraktyczniania profilu nauczania

  • Warsztaty z Kasią Sujką.
    Studenci spotkali się z wieloletnią makijażystką – jedną z najznakomitszych polskich wizażystek, malującą na co dzień gwiazdy polskiego show-biznesu.

 Podczas warsztatów studenci mieli okazję nauczyć się najnowszych trików i trendów w makijażu ślubnym oraz Red Carpet.
  • Warsztaty z Magdaleną Wińską.
    Studenci spotkali się z wieloletnią makijażystką Magdaleną Wińską. Podczas warsztatów studenci mieli okazję porozmawiać o tym, jak wygląda zawodowa praca makijażystki modowej, jak pracuje się ze światowej sławy klientami oraz jakie panują trendy ostatniego sezonu.
  • Warsztaty z podstaw szycia.
    Studenci odbyli zajęcia z podstaw szycia w profesjonalnych pracowniach w Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, przy ul. Kazimierzowskiej 60 w Warszawie.
  • Warsztaty FX z Anną Korzeb.
    Studenci mieli okazję uczestniczyć w specjalnych zajęciach z efektów specjalnych FX prowadzonych przez Annę Korzeb. Celem zajęć było m.in. omówienie i zaprezentowanie sposobów pracy na planie filmowym przy użyciu silikonu dwuskładnikowego i farb spirytusowych, z zaznaczeniem efektów, jakie można osiągnąć za pomocą tych materiałów; zaprezentowanie trików FX (ściegi, szycie ran itd.), omówienie zagadnień i zasad, związanych ze sposobami sterylnej aplikacji kosmetyków a także omówienie całego dnia pracy charakteryzatora na planie filmowym.
  • Spotkanie z Margo Holder.
    Studenci mieli okazję poznać osobę, która na co dzień pracuje z takimi gwiazdami jak Kylie Minogue, Rita Ora czy Nicole Scherzinger. Na spotkaniu Margo Holder przybliżyła tajniki pracy wizażysty z gwiazdami, opowiedziała o światowych trendach w makijażu oraz o rodzajach makijaży.
  • Warsztaty fryzjerskie “Wyczesz LOOK’a” prowadzone przez Beatę Korczyńską.
    Celem warsztatów było
    uzupełnienie kwalifikacji wizażystów i charakteryzatorów o podstawowe umiejętności fryzjerskie.

4. Sukcesy kadry akademickiej

  • Nagroda The Best & More, Warszawa, 11.2018 r.
    Na Politechnice Warszawskiej Rektor Wyższej Szkoły Artystycznej Robert Manowski oraz Dyrektor Artystyczna Agata Manowska odebrali nagrodę w uznaniu za najwyższą jakość, wyjątkowe kierunki kształcenia oraz indywidualne podejście do Studentów. WHY Story i WHY Media Group w szczególności promują działania prospołeczne. Doceniają aktywność na rzecz społeczeństwa i środowiska.
  • Medal pamiątkowy Uniwersytetu Zayed w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jednego z najnowocześniejszych uniwersytetów i liderów innowacji edukacyjnych.
  • Współpraca WSA z Selective Professional Polska. Wyższa Szkoła Artystyczna podjęła współpracę z firmą fryzjerską Selective Professional Polska, dzięki czemu Uczelnia została zaopatrzona w ekskluzywne produkty fryzjerskie. Uzyskaliśmy szeroki zakres możliwości testowania kosmetyków zarówno w pracowni charakteryzatorskiej, jak również na wszystkich wydarzeniach artystycznych w których bierzemy udział.
  • Rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie – dr Robert Manowski, artysta, grafik, wykładowca Sztuki Nowych Mediów stworzył plakaty dla Warszawskiej Opery Kameralnej.
  • Wykładowca pracowni charakteryzacji Aleksandra Plewako-Szczerbińska zdradziła sekrety charakteryzatorskie uczniom Extra Klasa- Szkoła która nie uczy. Na zajęciach dzieci poznały tajniki wykonywania efektów specjalnych z produktów spożywczych.
  • Wernisaż malarstwa Malwiny de Brade. Wernisaż odbył się w dniu 14 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 w Hanza Pałac Wellness & SPA
  • Wywiad w kwartalniku artsytycznym ArsForum, Nr2, 2017r. dotyczący twórczości Macieja Aleksandrowicza.
  • Wywiad w Sieci Historii, Nr 6, Czerwiec 2018r. Na okładce miesięcznika sukienka inspirowana włoskim renesansem stworzona przez studentkę Olivię Nowicką w WSA na zaliczenie. O okładce i jej historii można przeczytać na stronie 96 w temacie Historia Okładki pod redakcją Michała Korsuna.
  • 

Wernisaż Tomasza Woźniaka pod tytułem EGOPRINTY.
  • 

Pokaz animacji Krzysztofa Bradé podczas tegorocznego Festiwal Dużego Formatu.
  • Wernisaż Anny Klonowskiej “Bezoary pamięci” w galerii XXI.
  • Wernisaż Macieja Aleksandrowicza “Gra w życie w pałacu pamięci” w galerii XXI.
  • Wernisaż rzeźby Katarzyny Szarek w Małej Galerii w Nowym Sączu.
  • Doktorat Katarzyny Szarek “Dystans”

5. Sukcesy Studentów WSA

  • Sara Idczak rozpoczęła swoją przygodę z tatuażem i … zachwyciła nas! Niesamowite zdolności rysunkowe Sary w połączeniu z jej niebanalnym stylem to mieszanka wybuchowa! Sara swoim talentem zaimponowała ekipie z Hugo Tattoo – Studio Tatuażu i właśnie w ich studiu możecie ją znaleźć.
  • Weronika Fabjańska – studentka Obrazu Multimedialnego po odbyciu praktyk z ramienia Biura Karier i Praktyk WSA dołączyła do ekipy Clos Brothers – agencji reklamowej.
  • Karolina Olczyk – studentka III roku prowadziła pełne twórczej wyobraźni Warsztaty – Maska Karnawałowa w Tomaszowie Mazowieckim.
  • Monika Ewa Wójtowicz -wernisaż Malarstwa naszej Absolwentki – 7 Grzechów Głównych.
  • Magdalena Latosiewicz – wystawa naszej Studentki. Magda jest malarką, plastykiem wystawiennikiem a zamiłowanie do sztuki rozwija studiując w Wyższej Szkoły Artystycznej na specjalności Obraz Multimedialny.

PONADTO WSA JEST:

  • Twórcą/producentem krótkich filmów na kanał YouTube o tematyce charakteryzacji inspirowanej wizerunkiem znanej postaci jak Michael Jackson, Kate Perry, Lady Gaga czy Al Pacino.
  • Organizatorem Make-up Artist Challenge – pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu wizażowego skierowanego do wszystkich pasjonatów wizażu i charakteryzacji.

 

Aktualności