Podsumowanie roku akademickiego 2015/2016.
Rok 2015/2016 obfitował w wiele wspaniałych i ważnych wydarzeń dla społeczności Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Sukcesy zarówno naszej kadry akademickiej, studentów jak i absolwentów sprawiają, że z roku na rok mamy coraz więcej zapału oraz jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy, poszerzania horyzontów i przekraczania granic artystycznego wyrazu. Zaufanie, jakim obdarzają nas najważniejsze instytucje kulturalne w Polsce są dla nas dowodem na to, że to co robimy ma sens, że zmierzamy w odpowiednim kierunku, a nasze starania są doceniane. Jesteśmy dumni z tego, że WSA od lat jest miejscem, narodzin wielkich talentów i prawdziwej sztuki. Zobaczcie, co udało nam się osiągnąć w tym roku. Poniżej lista najważniejszych akcji i wydarzeń artystycznych, w których mieliśmy okazję uczestniczyć w mijającym roku. DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI!
1. Akcje artystyczne
Teatralne Nagrody Muzyczne im Jana Kiepury.
Wyższa Szkoła Artystyczna miała zaszczyt uczestniczyć w prestiżowym wydarzeniu kulturalnym, jubileuszowej X Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, której organizatorem był Mazowiecki Teatr Muzyczny. Wyższa Szkoła Artystyczna na scenie głównej teatru, obok wybitnych artystów, miała zaszczyt przedstawić przepiękne kostiumy i stylizacje teatralne zrealizowane przez zespół absolwentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie w składzie: Anna Konikowska, Katarzyna Markiewicz, Agnieszka Kordyga, Lidia Czajkowska, Ewelina Mróz, Anna Borkowska- Minajew, Ilona Kalinowska. A wszystko do muzyki granej na żywo przez zespół słynnej Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Podczas Gali Wyższa Szkoła Artystyczna otrzymała dwie nagrody. Dyrektor ds. Artystycznych Agata Manowska odebrała dla Wyższej Szkoły Artystycznej złotą statuetkę w kategorii: Najlepszy Kostium Sceniczny.
„Echa drezdeńskiego balu.” Gala Wyższej Szkoły Artystycznej w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.
4 czerwca 2016 r. w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się uroczysta Gala organizowana przez Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie. Galę poprowadził prezenter i konferansjer – Conrado Moreno. Podczas Gali „Echa Drezdeńskiego Balu” została otwarta wystawa niezwykłych fotografii dokumentujących kreacje autorstwa Studentów i Absolwentów Uczelni oraz zaprezentowana projekcja multimedialna z pokazu przygotowanego przez WSA specjalnie na bal w słynnej Semperopera w Dreźnie. Film ukazał zarówno występ młodych artystów, jak i kulisy tego niezwykłego wydarzenia.
WSA na scenie drezdeńskiej Opery, Niemcy.
29 stycznia 2016 r. podczas prestiżowego SemperOpernball w Dreźnie Wyższa Szkoła Artystyczna po raz pierwszy i jako jedyna polska Uczelnia, miała szansę zaprezentowania swojej twórczości na scenie drezdeńskiej Opery, znajdując się wśród najznamienitszych grup artystycznych z całego świata, takich jak francuski kabaret Lido de Paris, Cirque du Soleil. Wyższa Szkoła Artystyczna zaprezentowała spektakularny i unikatowy pokaz 30 autorskich kostiumów swoich studentów i absolwentów. Wszystkie prezentowane prace były własnoręcznie wykończone, bogato zdobione, ciekawe i w wyjątkowej formie. Występ młodych polskich twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej z Warszawy spotkał się z wyrazami największego uznania, a niemiecka prasa rozpisywała się na temat kunsztu i niebywałego talentu zaprezentowanego przez naszych artystów.
Noc Muzeów. Coroczna współpraca z Pałacem Króla Jana III w Wilanowie i Akademią Wilanowską, przy wyjątkowym święcie kultury, sztuki i nauki.
Z tej okazji 14 maja br. Na Dziedzińcu Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się epokowy pokaz mody „Carpe Diem i Pudrowe Rokoko”– podczas którego zaprezentowane zostały najpiękniejsze kostiumy klasycznego jak i inspirowanego współczesnością rokoko, autorstwa naszych studentów I i II roku. W tym roku tematem przewodnim tego wydarzenia były słynne „Panie na Wilanowie” Suknie podczas pokazu prezentowały uczestniczki programu edukacyjno- charytatywnego Debiutantki. Ponadto dnia 9 maja w Ogrodach Pałacowych odbyła się profesjonalna sesja zdjęciowa wybranych prac. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorek kostiumów jest fakt, iż kreacje prezentowane podczas pokazu pozostały na Zamku w Wilanowie przez 2 miesiące i stanowiły ekspozycję pałacową.
Wystawa kostiumów w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Najpiękniejsze kostiumy epoki rokoka wykonane przez studentki I roku Wyższej Szkoły Artystycznej zostały wyróżnione i docenione przez dyrekcję Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Kostiumy, które podczas Nocy Muzeów pojawiły się na pokazie zostały w Muzeum i przez dwa miesiące stanowiły ekspozycję pałacową, dostępną dla zwiedzających gości.
The MakeUp Day, Poland.
5 i 6 marca br. w Centrum Targowo Kongresowym MT Polska odbyło się Ogólnopolskie święto wizażu związane z aktualnymi trendami świata mody, wizażu i charakteryzacji. Podczas targów odbył się pokaz 11 unikatowych kostiumów Wyższej Szkoły Artystycznej. Studenci II roku mieli możliwość zaprezentowania swoich rokokowych kolekcji inspirowanych współczesnością. Stroje zostały zaprojektowane i własnoręcznie uszyte przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wszystkie prace powstały w pracowni charakteryzacji i kostiumu WSA pod opieką Joanny Minkiewicz. W pokazie wystąpiły zarówno modelki, studentki WSA jak i uczestniczki programu edukacyjno- charytatywnego Debiutantki. Studentki biorące udział w pokazie: Sara Idczak, Anna Jurkowska, Małgorzata Skarbek, Marta Chojecka, Sylwia Jamiołkowska, Anna Buczyńska, Klaudia Wypiór, Patrycja Begier, Karolina Różycka, Magdalena Bukowska, Alicja Raksimowicz.
Imieniny Króla Jana, Wilanów. 26 czerwca 2016 w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyły się uroczystości związane z obchodami imienin Króla Jana III podczas których pałac i ogrody zaludniły postacie z jego epoki. W rolę pięknych dwórek wcieliły się Debiutantki z programu charytatywno-edukacyjnego które wystąpiły w strojach zaprojektowanych i własnoręcznie wykonanych przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie: Beata Korczyńska, Beata Leszczyńska, Katarzyna Zdunek.
Miss AWF. Wyższa Szkoła Artystyczna od lat wspiera Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie pomagając podczas Gali Miss AWF. Nasi studenci także w tym roku odpowiedzialny byli za wykonanie charakteryzacji i fryzur wszystkim uczestniczkom konkursu.
Targi edukacyjne PERSPEKTYWY. W dniach 27-28.02.2015 w Pałacu Kultury i Nauki po raz kolejny odbyły się Targi edukacyjne PERSPEKTYWY. Wyższą Szkołę Artystyczną reprezentowały nasze studentki, które na żywo prezentowały swoje prace charakteryzatorskie i kostiumowe.
Dzień dziecka w Muzeum Króla Jana w Wilanowie. 31 maja w Wilanowie odbył się charytatywny „Królewski Dzień Dziecka”, w ramach którego odbyło się przedstawienie dla najmłodszych. Studenci Wyższej Szkoły Artystycznej pomagali podczas charakteryzacji.
Wernisaż prac autorstwa Andrzeja Wyciszkiewicza. W dniu dzisiejszym 26.06.2016 r. w Centrum Promocji Kultury w Warszawie, odbył się wernisaż poświecony pracom autorstwa Grzegorza Andrzeja Wyciszkiewicza, absolwenta Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Na wystawie zaprezentowane zostały najpiękniejsze prace artysty wykonane w pracowni Obrazu multimedialnego WSA wieńczące okres ponad 3 lat nauki.
2. Praktyki studenckie
Współpraca WSA z Endemol Shine Polska Sp.z o.o. Telewizja POLSAT. Praktyki na planie bijącego rekordy popularności show polsatu “Twoja twarz brzmi znajomo”.
Studenci WSA brali czynny udział w przygotowaniach pionu tancerzy. Mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami i kreatywnością wykonując między innymi, charakteryzację w stylu wiktoriańskim dla grupy tancerzy przebranych za baletnice tańczące do piosenki Annie Lennox – No more i love you’s. Wykonywali mocne, charakterne makijaże podkreślając ich knajpiany charakter do piosenki The Rolling Stones – Anybody seen my baby. Dodatkowo cennym dla Studentów doświadczeniem, było przygotowywanie, czesanie i upinanie fryzur, tworzenie z uwzględnieniem charakteru współczesnego bądź stylowego, postaci zgodnie z referencjami jakie Studenci dostają od pionu produkcyjnego.
Wszystko pod okiem profesjonalisty Pana Tomasza Matraszka (wieloletniego charakteryzatora mającego na swoim koncie zawodowym niezliczoną ilość filmów fabularnych oraz dokumentalnych. Pracował m.in przy Katyniu Andrzeja Wajdy, Małej maturze Janusza Majewskiego czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego) oraz Agnieszki Jońcy (naszej absolwentki ASPTTF, charakteryzatorki, specjalistki od efektów specjalnych)
Współpraca z Teatrami
Studenci uczestniczą w praktykach zawodowych zarówno przy festiwalach, imprezach teatralnych, jak również zgłębiają tajniki pracy w wielu różnych teatrach. Szlifują swój warsztat kreatywności zawodowej podczas spektakli zarówno dramatycznych, musicalowych jak i lalkowych.
Opera Narodowa
„Aida” – Opera w czterech aktach
Libretto: Antonio Ghislanzoni wg scenariusza Auguste’a Mariette. Opera od dawna należy do grona kilkunastu najpopularniejszych oper wszech czasów. Studenci wykonują charakteryzację ujętą w duchu sztuki starożytnej.
Teatr Montownia
„Calineczka dla dorosłych” wg „Calineczki” Hansa Christiana Andersena. Adaptacja i reżyseria: Teatr Montownia i Teatr Papahema”. Calineczka to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.
Teatr Collegium Nobilium
Studenci Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie odbywają praktyki zawodowe przy cyklu spektakli w reżyserii zarówno studentów jak i absolwentów Wydziału Reżyserii Warszawskiej Akademii Teatralnej. Studenci mieli okazję pracować przy fragmentach etiudy teatralnej “Czarodziejski flet” W.A.Mozarta pod opieką prof.R.Peryta.
Teatr Sceny Głównej Handlowej
Studenci Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie odbywają praktyki zawodowe przy cyklu spektakli w reżyserii Jerzego Łazewskiego aktora, reżysera i specjalisty w dziedzinie kultury żywego słowa. Studenci wykonują charakteryzację ujętą w antyczną stylistykę do zawrotnych i błyskotliwych komedii jak:
“Miłość na godzinę” (scenariusz: Teatr Scena Główna Handlowa – inspirowany tekstami „Kochanek” Harolda Pintera, „Kosztowny romans” Jana Brzechwy i „Cecè” Luigiego Pirandello)
“Achilles i Panny” (scenariusz: Teatr Scena Główna Handlowa – w oparciu o komedię Artura Marii Swinarskiego). Studenci wykonują charakteryzację ujętą w barokową stylistykę do XVII-wiecznego dramatu Pedra Calderóna de la Barki jak: „Księżniczka na opak wywrócona”
Współpraca z kostiumografami i fotografami. Studenci uczestniczą w praktykach zawodowych przy sesjach zdjęciowych jak i spotach telewizyjnych, wizerunkowych i instruktażowych. Uczą się pracy z fotografem, reżyserem, aktorem, modelką. Szlifują umiejętności pracy w zespole, efektywnej komunikacji, szybkiego reagowania na zmiany. Poznają tajniki kreowania wizerunku, tajniki oświetlenia i postprodukcji.
Spot reklamowy “Dobenox” – we współpracy z kostiumografem Jolą Stefańską – założycielką Imagemakers imagemakers.pl, stylistką, charakteryzatorką, makijażystką, absolwentką naszej Uczelni.
Realizacja dyplomowej sesji pt. „Zapisane na ciele – tatuaż przestępczy”. Foto:A.Dzięgielewski – słuchacz roku Dyplomowego Studium przy Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Sesja miała w zamyśle odtworzenie tatuaży, które wykonywali sobie „przestępcy” w XIX wieku. Inspiracją była książka Cesare Lombroso „Tatuaż przestępcy” – człowieka zbrodniarza w stosunku do antropologii, jurysprudencji i dyscypliny więziennej wydanej w 1891 r.
Realizacja zdjęć promocyjnych poprzedzających uroczystą Galę miss Akademii Wychowania Fizycznego.
Współpraca WSA z agencją reklamową ClosBrothers. Studenci podczas praktyk uczą się nieszablonowego sposobu myślenia, dużej otwartości na tworzenie i poszukiwanie niestandardowych rozwiązań oraz znajomości najnowszych trendów design i wzornictwa. Podczas praktyk Studenci zdobywają umiejętności projektowania graficznego na potrzeby projektów interaktywnych oraz odpowiedzialności za projekty BTL.
3. Sukcesy kadry akademickiej
Wyższa Szkoła Artystyczna otrzymała dwie nagrody. Dyrektor ds. Artystycznych Agata Manowska odebrała dla Wyższej Szkoły Artystycznej złotą statuetkę w kategorii: Najlepszy Kostium Sceniczny podczas jubileuszowej X Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, której organizatorem był Mazowiecki Teatr Muzyczny.
Prace video – graficzne Rektora WSA Roberta Manowskiego. Animacja i rekonstrukcja portretu Danuty Siedzikówny ps. „Inka” autorstwa Rektora WSA dra Roberta Manowskiego. Prace video-graficzne wykonane zostały w technice Archi Collage z malowanych i cyfrowo obrabianych zdjęć archiwalnych.
Projekt został przygotowany specjalnie na uroczystości pogrzebowe Danuty Siedzikówny (28.08.2016 r., Gdańsk) do utworu „Hymn Inki”, który zostanie wykonany przez Alicję Węgorzewską – mezzosopran (słowa Alicja Wegorzewska-Whiskerd, muzyka Bogdan Kierejsza).
Doktor Robert Manowski jest również autorem projektu graficznego do płyty z Hymnem Inki.
Wernisaż prac Tomasza Woźniaka – Kanclerza WSA – F A R B O G R A F I A.
Prezentowane na wystawie prace stanowią połączenie wielu technik grafiki warsztatowej. Są to głównie: akwatinta, monotypia, linoryt barwny i kolografia.
Punktem wyjścia jest zwykle rysunek, na podstawie którego tworzona jest matryca. Odbitka z takiej matrycy nierzadko drukowana jest na papierze uprzednio spreparowanym za pomocą koloru i faktury. Bywa, iż po wyschnięciu prace są dodatkowo retuszowane i ręcznie podmalowywane. Niektóre grafiki noszą też ślady obróbki cyfrowej.
„Nomada” Kielce 2016 – twórcze spotkanie artystów. Prezentacja filmu Rektora WSA, Roberta Manowskiego pt. „Kosmogonia Bruno Schulza” w przestrzeni publicznej na wydarzeniu „Nomada” Kielce 2016 – twórcze spotkanie artystów z całego świata, którego gospodarzem artystycznym był w tym roku sławny artysta Paweł Althamer. Całość animacji do obejrzenia na https://vimeo.com/53548679
4. Publikacje
W 2016 roku publikacje dotyczące Wyższej Szkoły Artystycznej pojawiły się w wielu branżowych magazynach oraz portalach internetowych. Między innymi w magazynie ASF- International Fine Art Photography promującym sztukę fotografii czy dwutygodniku warszawskim halo- Wawa.
halowawa.pl. Maj nr 36/2016 „Echa drezdeńskiego balu”
Położna wie. Luty nr 1/2016 „Tam, gdzie rodzi się sztuka charakteryzacji”
ASF. 5/2015. Wyższa Szkoła Artystyczna na Semper Opernball w Dreźnie