Dodano

Filharmonia Narodowa. Zaproszenie do udziału. 2016

Po raz kolejny dokonania zespołu prowadzonego przez panią Dyrektor ds. artystycznych Agatę Manowską zostały zauważone, a niedawny sukces w Operze Drezdeńskiej stał się przepustką pozwalającą na uczestnictwo młodym artystom w prestiżowym wydarzeniu kulturalnym, jakim jest Gala Muzyki Oscarowej – Teatralne Nagrody Muzyczne.


Teatralne Nagrody Muzyczne, to artystyczne święto, na które zaproszenie otrzymała Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie. Już 20 czerwca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się jubileuszowa X Gala w trakcie której, obok wybitnych artystów otrzymujących prestiżową nagrodę im. Jana Kiepury, zaistnieją też prace wybranych twórców z pracowni sztuki charakteryzacji. Wyższa Szkoła Artystyczna zrealizuje pokaz kostiumów i stylizacji teatralnych do muzyki granej na żywo przez zespół słynnej Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Orkiestra wykona także utwory Jana A.P. Kaczmarka, który otrzymał statuetkę Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”.

Za opiekę artystyczną, organizację pokazu oraz koncept całości odpowiada pani Dyrektor ds. artystycznych Agata Manowska, która od lat przenosi akcent na rolę kostiumu scenicznego i charakteryzacji jako wartości specjalnej, a nie podporządkowanej rolom w spektaklu. Jako swoją misję określa fakt podnoszenia roli charakteryzacji do rangi sztuki. Dzięki oryginalnej koncepcji, wszystkie prace mają współtworzyć teatralne dzieło, będąc jednocześnie osobnymi realizacjami i głównym podmiotem pokazu.

W układzie scenicznym Koncertu Muzyki Oskarowej zobaczymy niecodzienne kostiumy i stylizacje  zrealizowane przez zespół absolwentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie w składzie: Anna Konikowska, Katarzyna Markiewicz, Agnieszka Kordyga, Lidia Czajkowska, Ewelina Mróz, Anna Borkowska- Minajew, Ilona Kalinowska.

Uczelnia promując prace swoich najzdolniejszych studentów i absolwentów, podnosi je do rangi najważniejszego elementu w projekcie scenicznego pokazu. Niecodzienna szansa prezentacji osiągnięć artystycznych, jaką otrzymuje zespół Uczelni, jest kolejnym dowodem na to, że w sztuce nie ma kompromisów i zawsze warto walczyć o jakość i wizualny efekt, nawet jeżeli jest to tylko jedna z kolejnych prac na zaliczenie szkolnego zadania.

Gala teatralnych nagród muzycznych, to wydarzenie kulturalne honorujące osiągnięcia najwybitniejszych twórców w 16 kategoriach. Między innymi nagrody przyznawane są w kategoriach:

  • Najlepszy spektakl
  • Najlepszy reżyser
  • Najlepszy śpiewak operowy
  • Najlepszy scenograf
  • Najlepszy choreograf
  • Najlepszy kostium sceniczny

Każdego roku, szacowne Gremium złożone z wybitnych znawców kultury, wybiera laureatów zasługujących na prestiżową nagrodę imienia Jana Kiepury.

Zwycięzcami poprzednich edycji konkursu byli wybitni i znani artyści m.in. soliści Teatru Wielkiego Opery Narodowej, gwiazdy Metropolitan Opera, Teatro alla Scala oraz utalentowani twórcy z różnych dyscyplin teatralnych. Jesteśmy bardzo ciekawi, kto w tym roku zostanie uhonorowany tymi nagrodami.
http://mteatr.pl/


Publikacje:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/25790114/gala-wreczenia-teatralnych-nagrod-muzycznych-im-jana-kiepury

Aktualności