Dodano

Paweł Althamer odwiedził Wyższą Szkołę Artystyczną

kongres rysowników, malarstwo, węgiel, kolaż, farby, paweł althamer, scenografia, wyższa szkoła artystyczna

Paweł Althamer, rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji, filmów wideo. Polak, o którym usłyszał już cały świat, odwiedził Wyższą Szkołę Artystyczną!

Podczas 7. Biennale w Berlinie (2012) Althamer zainicjował “Kongres Rysowników” – projekt, który doczekał się licznych kontynuacji w najróżniejszych zakątkach świata.
W 2014 roku w New Museum otwarto pierwszą retrospektywę twórczości artysty w Nowym Jorku “The Neighbors” (“Sąsiedzi”). Kuratorzy tej amerykańskiej wystawy ukazali Althamera jako “pomysłodawcę, organizatora, nauczyciela, naukowca i wizjonera”. Oprócz prac z dwudziestu lat działalności w ramach ekspozycji znalazł się również “Kongres Rysowników”.

“Kongres Rysowników to nieustające spotkanie ludzi, którzy rozmawiają poprzez obrazy zamiast słów. Każdy jest zaproszony do dyskusji przy użyciu farby, węgla, kolażu i innych tradycyjnych materiałów i technik nad bieżącą sytuację polityczną, symbolami władzy, kryzysami ekonomicznymi i innymi kwestiami. Nie podoba ci się to, co narysowali inni? Użyj pędzla, by zamalować ich obrazy i narysuj obok swój komentarz. (…) Bądź grzeczny lub niepoprawny politycznie, sfrustrowany lub oburzony i walcz z innymi w bitwie wizualnej. Narysuj swoją miłość, swoją nienawiść, wyraź swoje opinie i żądania. Wyrzuć z siebie prawdę i zabierz głos” – pisali kuratorzy Biennale, Artur Żmijewski i Joanna Warsza.

W dniach 11, 12, 13 grudnia Paweł Althamer ponowie przystąpił do projektu Kongres Rysowników. Tym razem twórcze spotkanie odbyło się w Warszawie, w Wyższej Szkole Artystycznej. Artysta rozmawiał poprzez Formę ze studentami naszej Uczelni.


Zobacz galerię zdjęć: http://charakteryzacja.pl/projekty-artystyczne/kongres-rysownikow-wsa/


Zdjęcia dzięki uprzejmości FGF’u.

Aktualności