Dodano

 Galeria Wielkich Polaków

wyzszaszkolaartystyczna, 100lat, niepodleglosc, sztukanowychmediow, grafika, 3d, projekt, plakat, polak

Galeria Wielkich Polaków to projekt Wyższej Szkoły Artystycznej specjalnie przygotowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i wykonany w pracowni Sztuki Nowych Mediów przez artystę i wykładowcę dr Roberta Manowskiego.

W Wyższej Szkole Artystycznej zawsze szukamy plastycznego wyrazu w obrazie, zdjęciu, i grafice, czyli myśląc o dacie 11 listopada 1918 roku chcieliśmy znaleźć odpowiednie dla niej ikony. Źródła historyczne, książki i zdjęcia archiwalne utrwaliły w naszej świadomości zdarzenia  sprzed przeszło 100 lat w formie, portretów bohaterów narodowych, wizerunków ważnych postaci, barw, znaków i symboli. Ślady epoki znamy z podręczników szkolnych, kronik filmowych, czarno-białych fotografii, gazet lub malarstwa dawnego, jednak gdy na co dzień w Wyższej Szkole Artystycznej obcujemy z materią twórczą , kreacją plastyczną i obrazem multimedialnym to pojawia się silna pokusa interpretacji i rekonstrukcji tych często już przyszarzałych i opatrzonych wizerunków.

W pracowni sztuki nowych mediów pojawiło się pytanie czy w Narodowe Święto Niepodległości 2018 można zrobić projekt, który przybliży nam kilku  „Ojców Niepodległości”.  Chcieliśmy zobaczyć w nowej odsłonie wybranych bohaterów oraz tych którzy pracowali i walczyli, czekając przez 123 lata aby Polska wróciła na mapy Europy.

Malarskie i graficzne narzędzia programu komputerowego Adobe Photoshop  pozwoliły na przeprowadzenie próby dotyczącej cyfrowej rekonstrukcji postaci historycznych w stylu nawiązującym do techniki i stylistyki gier komputerowych.

Jak zawsze w każdej kreacji, wszystko zaczyna się od pomysłów, szkiców, szukania ikonografii i inspiracji a w rezultacie pracy twórczej powstaje gotowy koncept art, przygotowany do namalowania kształtów twarzy i sylwetki cyfrowymi pędzlami, do pokrycia form szczegółowością tekstur,  i wprowadzenia barwy i  kolor-korekcji .

Może dzięki takim projektom powstanie kiedyś nowoczesna gra edukacyjna o historii Polski, i szkolna wiedza, która często jest mała i wybiórcza stanie się doskonałą zabawą wzmacniającą procesy uczenia się.

Na takim typie grafiki cyfrowej wzorują się projektanci 3D a także graficy zajmujące się przygotowaniem szczegółowych elementów postaci. Cykl rysunków jest autorską interpretacją sylwetek i twarzy znanych bohaterów. Każdy rysunek jest tak wykonany aby postać miała swój wyrazisty charakter w geście, układzie ciała, stroju i atrybucie. Pewne przerysowanie, siła kolorystyki i wzmocnienie wizualne bohatera jest bardzo ważną kategorią jeżeli myślimy o estetyce gier. Zgodności z regułami estetyki gier komputerowych stanowiła inspiracje i drogowskaz do plastycznej koncepcji, której eksperymentalne sfery należy w znacznej mierze rozumieć jako pewną umowną konsekwencję plastycznej interpretacji.

Aktualności