Dodano

Archetypy i Symbole. Nieograniczoność formy w ograniczeniu koloru

Wenecja 2019

W dniach 23-26 września w ramach projektu NAWA Nowoczesna promocja zagraniczna odbędzie się wyjazd Wyższej Szkoły Artystycznej na Biennale w Wenecji i performance „Archetypy i Symbole. Nieograniczoność formy w ograniczeniu koloru”. W projekcie WSA weźmie udział także znany i ceniony na świecie polski artysta Paweł Althamer. Kostiumy i charakteryzacje wykonują studentki WSA w Pracowni Charakteryzacji i Kostiumu wraz z dydaktykiem i praktykiem Joanną Minkiewicz.

Warsztaty Dominika - postać wenecka

Na zdjęciu: Dominika Godziemba-Trytek wraz z modelką.

Na zdjęciu: Justyna Janczuk wraz z modelką.

Ideę projektu weneckiego wymyśliła Agata Manowska, Dyrektor artystyczna WSA, która ustalając koncepcje do stworzonych charakteryzacji i kostiumów wskazała na najistotniejsze założenia; „podczas tworzenia postaci sięgamy do tradycji, ale patrzymy na Wenecję oczami współczesnego człowieka. Dla jednych jest ona niespełnionym marzeniem, dla innych przereklamowanym miejscem na mapie świata. Pokaz kostiumów, których artystycznym środkiem wyrazu jest biel, staje się intencją powrotu do jej pierwotnego, czystego, naturalnego źródła. Jest on sposobem zwrócenia uwagi na przelewający się przez to miasto nadmiar. Pokaz – performance jest głosem namawiającym do uwolnienia Wenecji od nadmiaru ludzi, hałasu, bylejakości i śmieci. Rezygnacja z koloru w kostiumach jest symboliczna. Ma wprowadzić widza w zadumę, spowodować refleksję, wewnętrzną ciszę. Na chwilę zatrzymać nas w nieustającym biegu. Stworzone postacie – Wenecjanki – jak kapłanki mają nieść oczyszczenie. Pokaz ma skłonić widza do zadania sobie pytania czy panujący nadmiar we wszystkich aspektach życia ma sens, co w życiu wybrać, co tak naprawdę jest ważne? Jak to uszanować, jak przywrócić równowagę temu niezwykłemu miejscu? Wszyscy powinniśmy zadać sobie to pytanie. Pokaz jest naszym głosem. Jest dowodem na to, że rezygnacja nie oznacza straty a jest tylko wyborem.“


Biel zastosowana jako kolor wyjścia i inspiracji wyznacza w pokazie drogę i prowadzi do podkreślenia innych pojawiających się kolorów, które wydobywa i podkreśla. Jak zauważa Karolina Olczyk; „biel to początek nowej historii. Wolna przestrzeń twórcza. Może stać się harmonią lub absolutnym niebytem. To wyjątkowa barwa, której my nadajemy znaczenie. Jednak jaką formę przybiera ona w Wenecji? Biel wywodzi się z jasności. Dlatego kiedy barwa ta spotyka się ze światłem, zjawisko to staje się niemal mistycznym spektaklem. Zwłaszcza tutaj, w mieście na wodzie, tak bardzo ukochanym przez Tycjana, czy Giorgione. Marmur na placu św. Marka w południe nasiąka słońcem. Zimny kamień nabiera ciepłych odcieni. I właśnie wtedy, ta niezwykła biel, dotknięta weneckim światłem, przepełnia się mnóstwem barw i kolorów. Otaczający świat staje się delikatny, jakby muśnięty pędzlem artysty. Wenecja jaśnieje. Piękne linie kreślone krawędziami marmuru, tną błękit nieba. Miasto zaczyna błyszczeć, kształtowane jasnością, refleksami na wodzie…bielą. I choć Wenecja nie da się zamknąć w jednej barwie, ta biel jest jej znaczącą częścią.“


W założeniu koncepcyjnym autorki linii kreatywnej pokazu dr Agnieszki Woch-Juchacz, Rektora WSA; „projekt ten odnosi się do poszukiwania równowagi we współczesnej kulturze. Jest także elementem promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej i odniesieniem się do uniwersalności sztuki jako środka wyrazu w komunikacji interkulturowej. Punktem wyjściowym jest próba odpowiedzi na pytanie, jak w kulturze nadmiaru dążyć do zachowania harmonii aby piękno mogło być wyeksponowane i dostrzeżone przy docenieniu kunsztu ludzkiego rzemiosła, w podkreśleniu formy i rękodzieła, w poszanowaniu dla każdego detalu, za którym stoi historia kultury, historia sztuki a także trendy określające naszą przyszłość, jako tych którzy kreują codzienność uszytą na miarę, jak marzenia człowieka o świecie pełnym równowagi i harmonii, potrzebnym aby lepiej żyć w świecie różnorodności z szacunkiem do siebie nawzajem, ze zwróceniem się w stronę  humanizmu, wartości ludzkiej jednostki, możliwości kreacji i twórczości w odniesieniu do etycznych i estetycznych wartości“.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVP Kultura:

https://tvpkultura.tvp.pl/44255368/performance-wyzszej-szkoly-artystycznej-podczas-biennale-w-wenecji?fbclid=IwAR0s91LzNVWlxqwJpJI7aYNzoaycu1t64DXRQFS-8i8M0OzmREDIUuSMZco

Aktualności