Dodano

Podsumowanie 2014 roku

Rok 2014 obfitował w wiele wspaniałych i ważnych wydarzeń dla społeczności Wyższej Szkoły Artystycznej. Sukcesy zarówno naszej kadry akademickiej, studentów jak i absolwentów sprawiają, że z roku na rok mamy coraz więcej zapału oraz jeszcze więcej motywacji do dalszej pracy, poszerzania horyzontów i przekraczania granic artystycznego wyrazu! Zaufanie, jakim obdarzają nas najważniejsze instytucje kulturalne w Polsce są dla nas dowodem na to, że to co robimy ma sens, że zmierzamy w odpowiednim kierunku, a nasze starania są doceniane. Jesteśmy dumni z tego, że WSA od lat jest miejscem, narodzin wielkich talentów i prawdziwej sztuki.

Zaczynając podsumowanie mijającego 2014 roku chcielibyśmy wspomnieć o sukcesach naszej kadry akademickiej. W tym roku świętowaliśmy między innymi fakt objęcia stanowiska Rektora WSA przez dr Roberta Manowskiego- cenionego grafika, projektanta, animatora filmowego, twórcy identyfikacji wizualnych i filmów video. Założyciela Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, w której prowadzi zajęcia z animacji i montażu w pracowni obrazu multimedialnego.

Dotknięcie Anioła

14 listopada 2014 roku  mieliśmy zaszczyt pojawić się w Muzeum Historii Żydów Polskich na oficjalnej premierze filmu “Dotknięcie anioła” w reż. Marka Pawłowskiego, do którego wideo-grafikę wykonał dr Robert Manowski. Film oparty jest na wspomnieniach Henryka Schoenkera. Reżyser prezentuje wstrząsającą historię exodusu polskiej rodziny Schoenkerów, której cudem udało się uniknąć Holocaustu. Dzięki krótkim impresjom inscenizacyjnym obraz ma charakter paradokumentu. Przewodnikiem po historii jest Henryk Schoenker, który wędruje po śladach, kryjówkach, bunkrach Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki, Bochni i Tarnowa. Zdjęcia były kręcone w Polsce, Niemczech i Izraelu. Realizował je Jacek Januszyk.

Heart Fashion

WSA po raz kolejny została zaproszona do współpracy przy charytatywnym konkursie dla młodych projektantów  Heart Fashion. 15 listopada 2014 roku odbyła się Gala finałowa III edycji konkursu. W zacnym gronie jury tegorocznego konkursu zasiadali Rektor WSA Robert Manowski oraz Dyrektor Artystyczna WSA Agata Manowska, a wraz z nimi prace młodych projektantów oceniali: Tomasz Jacyków, Agnieszka Woch-Juchacz, Anna Nowak-Ibisz, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Maciej Mańkowski, Ilona Felicjańska, Anna Orska, Paweł Deląg, Maciej Muszyński, Martyna Chakanetsa, Mirosław Kowalczyk . Fundatorem II nagrody w konkursie była Wyższa Szkoła Artystyczna ( indeks na studia pierwszego stopnia WSA na kierunku Malarstwo ze specjalnością Kostium i rekwizyt sceniczny).

Heart Fashion to charytatywny konkurs dla młodych projektantów mody organizowany przez Fundację START z Kulturą i Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Tegoroczna Gala, odbędzie się 15 listopada w Hotelu Twardowskim.

Galeria Faras

17 października 2014 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie miało miejsce uroczyste otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Ekspozycja została pokazana w nowej aranżacji wzbogaconej o elementy multimedialne, takie jak film stereoskopowy przygotowany przez Fundację Wyższej Szkoły Artystycznej. Przy realizacji filmu pracowała grupa twórców i realizatorów  związanych ze środowiskiem Wyższej Szkoły Artystycznej. M.in.: reżyser Władysław Jurkow, Robert Manowski, architektDaria Tarara, video-graficy- Agnieszka Boryczko, Rafał Witecki i Mariusz Zdanowski, studenci i absolwenci WSA: Monika Braksal, Katarzyna Brała i wiele innych osób.  Wspólne twórcze doświadczenie pozwoliło na realizację dzieła, jak do tej pory wyjątkowego w polskim muzealnictwie. W trakcie realizacji zdjęć do filmu w technice 3D kręconych z udziałem autentycznych fresków z Galerii Muzeum Narodowego uczestniczyły  zespoły z pracowni Sztuki Nowych Mediów i Pracowni Charakteryzacji z Wyższej Szkoły Artystycznej pracujące pod opieką dr Roberta Manowskiego.

Dzięki zaufaniu dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie postawiliśmy pierwsze kroki w poszukiwaniu nowego języka opowiadania obrazem plastycznym kierując go do przestrzeni publicznej. Pierwsze kroki oraz pierwsze sukcesy te drobne i te większe, mogą okazać się znaczące dla twórców multimedialnych w procesie przecierania nowych obszarów aktywność stereoskopowej.

Film stereoskopowy Faras 3D porusza zmysły, dlatego w autentyczny sposób pozwala na ponowne odkrycie unikatowych zabytków sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego –  obejmującego VIII–XIV wiek. Poza filmem przedstawiającym rekonstrukcję kościoła w Faras w technice 3D można też zobaczyć filmy edukacyjne, które przypominają historię polskich archeologów działających pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego oraz przebieg międzynarodowej akcji ratowania pozostałości kultur Doliny Nilu, którym groziło zalanie wodami sztucznego Jeziora Nasera przeprowadzonej pod patronatem UNESCO.

Wernisaż wystawy 19 Artystów w 19. Dzielnicy

Już po raz drugi dr Maria Piątek- wykładowca WSA została zaproszona do uczestnictwa w wystawie 19 Artystów w 19. Dzielnicy, która odbyła się 21 listopada 2014 roku. Projekt 19×19, realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem artystycznym Front Sztuki, to „intensywna, inspirująca dawka kultury, łącząca w sobie malarstwo, fotografię, street art, instalacje świetlne i spotkania z artystami. To obowiązkowa pozycja w kalendarzu wszystkich pasjonatów sztuki, której nie można przegapić” – Zofia Jabłonowska-Ratajska, kurator wystawy.

Kobierce

W mijającym roku Wyższa Szkoła Artystyczna zorganizowała swoim studentom prestiżowe wernisaże i wystawy promując ich prace w jednych z najbardziej reprezentatywnych miejscach w Warszawie. Niewątpliwie jednym z głośniejszych wydarzeń  był wernisaż prac Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą, który WSA organizowała we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Fundacją Teresy Sahakian.

Eksponowana we wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich została stworzona przez Teresę Sahakian (1915-2007) i stanowi prezentację części jej zbiorów, liczących obecnie ponad sześćset kobierców oraz innych dzieł sztuki orientalnej. Kolekcja Teresy Sahakian zainspirowała młodych twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej do podjęcia wyzwania ożywienia przestrzeni muzealnej i popularyzacji sztuki kobierniczej w Polsce. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac studentów inspirowanych wybranymi kobiercami z kolekcji. Młodzi artyści przygotowali program artystyczny, który zadowolił nawet najbardziej wymagającego widza. Poprzez nadanie historycznym kobiercom nowego wyrazu odnaleźli indywidualny i niepowtarzalny charakter swojej twórczości. W ich interpretacji kobierzec stał się ożywioną, trójwymiarową materią plastyczną, w której nadrzędną rolę odgrywa człowiek. Artyści odtworzyli oryginalne wzory kobierców, ich kolorystykę i formę przenosząc je na ciało ludzkie w postaci bodypaintingu, projektując i szyjąc kostiumy, a także budując fragmenty scenografii. Powstały w ten sposób jednorodne i spójne obrazy plastyczne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych.

Po wielkim sukcesie wystawy Zamek Królewski w Warszawie postanowił wydać kalendarz na 2015 rok z pracami, które zostały zaprezentowane w pałacu Pod Blachą. To najwyższa nota jaką Uczelnia otrzymała od tak szacownej instytucji, wielki wyraz uznania za propagowanie naszej idei, której staramy się być wierni od lat.

Wernisaż Prac Dyplomowych

Zwieńczeniem niezwykle owocnej pracy nad dyplomami naszych studentów był zorganizowany przez Uczelnię wernisaż w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu. Na wystawie zaprezentowano prace studentów kierunku Malarstwo, specjalności: Malarstwo w scenografii, Kostium i rekwizyt sceniczny oraz Obraz Multimedialny. Młodzi twórcy poszukując indywidualnego charakteru swojej twórczości sięgnęli po różnorodne formy wyrazu plastycznego, takie jak film, animacja, instalacja przestrzenna. Na wystawie obok prac charakteryzatorskich zobaczyliśmy  fotografię, linoryty, prace rysunkowe, malarskie, różnorodne projekty graficzne i multimedialne.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo

W roku 2014 nasi studenci i absolwenci mieli mnóstwo okazji do sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych poza szkołą. Największym tegorocznym sukcesem Biura Praktyk i Karier WSA było nawiązanie współpracy z programem Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Nasi studenci zdobywali doświadczenie na planie bijącego rekordy popularności show Polsatu, gdzie mieli okazję uczyć się od najlepszych charakteryzatorów w Polsce, w tym od naszej absolwentki Agnieszki Jońcy- która na planie wykonywała genialne metamorfozy gwiazd oraz koordynowała pracą całego sztabu charakteryzatorów! Przy programie pracowały także nasze absolwentki: Julia Dzwonkowska- odpowiedzialna za zarosty uczestników oraz Katarzyna Kwiecień odpowiedzialna za stylizacje tancerzy występujących w programie.

DIOR

Jednym z ważniejszych wydarzeń tej połowy roku było nawiązanie współpracy ze znaną na całym świecie marką kosmetyków DIOR! Studenci mieli okazję odbyć profesjonalne warsztaty z makijażu prowadzone przez wizażystów DIORA. Grupa najlepszych osób została zaproszona do dalszej współpracy z marką, odbywając praktyki i dostając zatrudnienie!

Opera Kameralna

W listopadzie 2014 roku studentki drugiego roku WSA miały okazję odbyć praktyki charakteryzatorskie w ramach II edycji Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, pomagając przy operze “Gianni Schicchi”, którą skomponował Giacomo Puccini.

“Gianni Schicchi” to trzecia z kolei opera Tryptyku, którą skomponował Giacomo Puccini już po sukcesach Cyganerii, Toski i Madama Butterfly. Światowa premiera odbyła się w nowojorskiej Metropolitan Opera 14.12.1918 roku. Jest to niezwykła perełka i ewenement w dorobku artystycznym kompozytora. Zainspirowana paroma wersami z Boskiej Komedii Dantego opowiadającymi o pewnym florenckim spryciarzu, stanowi bezwzględnie jedno z najlepszych dzieł Pucciniego.

Teatr Wielki – Opera Narodowa w  Warszawie

W tym sezonie nasi studenci pomagali także w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. W ramach głośnego Projektu “P” swoją premierę miały dwie opery : “Zwycięstwo nad słońcem” do muzyki Sławomira Wojciechowskiego oraz “Solarize” z muzyką skomponowaną przez Marcina Stańczyka. W grudniu zaś Wyższa Szkoła Artystyczna we współpracy z Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie zorganizowała swoim studentom praktyki charakteryzatorsko-perukarskie przy znanym na całym świecie balecie DZIADEK DO ORZECHÓW I KRÓL MYSZY Piotra Czajkowskiego.

Dziadek do orzechów i Król Myszy, którego premiera w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego odbyła się w 2011 roku, to odnosząca sukcesy wersja bajki stworzona przeze mnie i Wayne’a Eaglinga. Pierwszy wykonał ją zespół Het Nationale Ballet w Amsterdamie w 1996 roku. Pierwotnie umieściłem akcję w Amsterdamie, jednak dla tej polskiej inscenizacji przeniosłem ją do XIX-wiecznej Warszawy. Chociaż balet znamy jako Dziadka do orzechów, pragnęliśmy uhonorować oryginalną opowieść E.T.A. Hoffmanna i posłużyliśmy się pierwotnym tytułem Dziadek do orzechów i Król Myszy. Ucieszyła mnie informacja, że Hoffmann mieszkał w Warszawie i może tutaj około 1806 roku obmyślał swoją opowieść. Dlatego uznałem, że mogę umieścić Hoffmanna z jego kocurem Mruczysławem wśród gości na przyjęciu w dniu św. Mikołaja u Juliusa Eduarda Hitziga, przyjaciela Hoffmanna, kolejnej historycznej postaci warszawskiej. Nie tylko scenografię, lecz także część choreografii zmieniliśmy lub stworzyliśmy na nowo dla polskiego spektaklu. Boris Asafiew, rosyjski badacz i kompozytor napisał o Dziadku do orzechów: „To rzadkie zjawisko artystyczne, symfonia dzieciństwa, czy raczej okresu przejściowego, kiedy nieznane młodzieńcze tęsknoty wprawiają już w niepokój, a nie pozbyliśmy się jeszcze dziecięcych nawyków”.

Pozytywna Polska

Po raz drugi studentki WSA miały okazję zaprezentować najlepsze projekty semestralne uczestnicząc w  akcji promocyjnej Pozytywnej Polski. W ramach projektu, który odbył się w czerwcu 2014 roku powstały profesjonalne sesje zdjęciowe oraz nagrania do wirtualnego pokazu mody.

Szlachetna PACZKA

W tym roku Wyższa Szkoła Artystyczna nawiązała także stałą współpracę  ze SZLACHETNĄ PACZKĄ. Nasi studenci wspierali akcję wykonując charakteryzacje do sesji zdjęciowych oraz spotów reklamowych promujących Paczkę. Nasi studenci miały okazję pracować m.in. z Małgorzatą Kożuchowską, Barbarą Kurdej- Szatan, Julią Kamińską, Diablo Włodarczykiem, uczestnikami 4 edycji “The Voice of Poland”, najmłodszymi aktorami serialu TVP „Rodzinka.pl” oraz polskimi skoczkami narciarskimi!

Moje córki, krowy

Moje córki, krowy- to tytuł najnowszego filmu w reżyserii Kingi Dębskiej, autorki “Helu”, wyróżnionego na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” (nagroda za najlepszy scenariusz). W obsadzie m.in. Agata Kulesza, Marian Dziędziel i Marcin Dorociński. W wakacje 2014 roku w ramach praktyk studenckich na planie filmu pomagała studentka WSA.

Bohaterkami filmu są dwie siostry, które, pomimo wzajemnej niechęci, postawione w sytuacji krytycznej,  zmuszone są współdziałać. Na ekranie zobaczymy  Agatę Kuleszę i Gabrielę Muskałę (w roli sióstr Marty i Kasi), a także Mariana Dziędziela (ich ojca) oraz Marcina Dorocińskiego (męża jednej z sióstr). Tematem filmu jest coś, o czym w naszej kulturze nie za bardzo lubimy mówić, czyli odchodzenie naszych rodziców. – To wszystkich nas spotka. Pomyślałam sobie, dlaczego mamy o tym mówić tylko na smutno, skoro jest to nieuchronne. O poważnych sprawach też można opowiadać na wesoło – tłumaczy reżyserka filmu.

Teatr Collegium Nobilium

Nawiązana współpraca z Teatrem Collegium Nobilium (Akademia Teatralna) dała naszym studentom możliwość pracy przy cyklicznie wystawianych spektaklach takich jak: “ECCE HOMO” w reż. Krzysztofa Majchrzaka, “TONACJA BLUE (THE BLUE ROOM)” w reż. Marcina Hycnara oraz “SZKICE Z DOSTOJEWSKIEGO” w reż. Mai Komorowskiej.

“Ecce Homo” spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego na podstawie “Kuracji według Schopenhauera” Irvina D. Yaloma, tłumaczenie: Anna Tanalska-Dulęba. Spektakl jest adaptacją książki Irvina D. Yaloma pt. “Kuracja według Schopenhauera”.
Nowojorski psychoterapeuta Dawid Hertzfeld prowadzi terapię grupową ze swoją sześcioosobową grupą terapeutyczną. Ostatni rok tej pracy przebiega w bardzo dramatycznych okolicznościach jego życia.

Teatr Komedia

Studenci WSA w ramach praktyk mieli okazję dołączyć do ekipy charakteryzatorów pracującej w Teatrze Komedia przy spektaklach “Zorro” oraz “Klatka wariatek”.

„La Cage Aux Folles „ – z polskim tytułem „Klatka wariatek“ – to połączenie porywającego show musicalowego i znakomitej komedii. Ten wielki broadwayowski przebój obsypany wieloma prestiżowymi nagrodami, grany z wielkim powodzeniem w USA, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach na całym świecie można także zobaczyć w Teatrze Komedia w Warszawie! Porywającą i znakomitą zabawę gwarantuje błyskotliwa reżyseria Grzegorza Chrapkiewicza, genialna gra aktorska oraz piękne choreografie i kostiumy!

Między nami dobrze jest

W październiku 2014 roku studentka WSA Beata Krzyżostaniak w ramach praktyk charakteryzatorskich pomagała przy spektaklu w reż. Doroty Masłowskiej pt.”Między nami dobrze jest”.

“Między nami dobrze jest”  Doroty Masłowskiej to opowieść o dzisiejszej Polsce. Sztuka rodzi szereg pytań, dotyczących naszej tożsamości, zarówno tej narodowej jak i  indywidualnej. Połączenie dramatu z ironią, patosu z banałem, a wszystko to okraszone dość oryginalnym poczuciem humoru autorki.

“Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak”, brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my”. Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu.”

Teledyski

W roku 2014 studenci WSA uczestniczyli w licznych praktykach charakteryzatorskich odbywających się na planach teledysków. Nasi studenci pomagali przy teledysku artystki Kai, zespołu Afromental, Bejnara, Heroes Get Remembered, Pablopavo i Ludziki,

NOC MUZEÓW

Tradycyjnie, WSA obchodzi NOC MUZEÓW. Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do współpracy z Łazienkami Królewskimi, w latách wcześniejszych zaś nasi studenci prezentowali swoje prace na Zamku Królewskim w Warszawie. Ucharakteryzowane postacie rokokowe przechadzały się po zamkowych wnętrzach odgrywając scenki, zabawiając publiczność oraz pozując do zdjęć.

WARSZTATY Z PROFESJONALISTAMI

WSA zorganizowała dla studentów liczne warsztaty i spotkania z profesjonalistami od efektów specjalnych, charakteryzatorami. Zaprosiliśmy między innymi naszą absolwentkę Agnieszkę Jońcę- charakteryzatorkę, mistrzyni od efektów specjalnych i metamorfoz, Michała Kacprzyckiego- specjalistę od FX oraz Annę Korzeb- również specjalistkę od FX. Na spotkaniu opowiedziała o swojej pracy, jej blaskach i cieniach.

Agnieszka Jońca- absolwentka ASPTTF, doświadczenie zawodowe zdobywała pracując przy największych produkcjach filmowych, serialowych oraz teatralnych. Pracowała m.in. na planie super produkcji TVN Szymon Majewski SHOW, przy programie muzycznym TVP2 The Voice of Poland oraz przy premierze przedstawienia Teatru Telewizji Kontrym autorstwa Marka Pruchniewskiego, w reżyserii Marcina Fischera (Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie). Teraz spełnia się zawodowo przy bijącym rekordy popularności programie Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie wykonuje genialne metamorfozy gwiazd oraz koordynuje pracą całego sztabu charakteryzatorów!

Nasi studenci mieli okazję uczestniczyć w specjalnych zajęciach z efektów specjalnych FX prowadzonych przez Annę Korzeb! Celem zajęć jest m.in. omówienie i zaprezentowanie sposobów pracy na planie filmowym przy użyciu silikonu dwuskładnikowego i farb spirytusowych, z zaznaczeniem efektów, jakie można osiągnąć za pomocą tych materiałów; zaprezentowanie trików FX (ściegi, szycie ran itd.), omówienie zagadnień i zasad, związanych ze sposobami sterylnej aplikacji kosmetyków a także omówienie całego dnia pracy charakteryzatora na planie filmowym!

Aktualności